Przykurcz mięśnia
Przyczyna - zmęczenie mięśnia i niska temperatura wody, występuje często przy gwałtownym ruchu.
Objawy - ograniczenie ruchów podczas pływania i silny ból, stwardnienie mięśnia. Zachować spokój i rozciągnąć mięsień objęty przykurczem.
Skorzystać z pomocy innych osób.
Nadmierne oziębienie organizmu
Przyczyna - długi czas pływania w bardzo zimnej wodzie.
Objawy - zimno, dreszcze, gęsia skórka, zsinienie skóry, widoczne wyraźnie na twarzy a następnie zaburzenia świadomości, halucynacje, senność, zatrzymanie krążenia. Po pierwszych sygnałach przechłodzenia organizmu, po prostu wyjść z wody, wysuszyć się, ciepło okryć i ogrzać cia-ło. W innej sytuacji (pływanie zbyt dale-ko od brzegu) należy zapobiegać utracie ciepła poprzez niezdejmowanie ubrania i przyjęcie zwartej pozycji (embrionalna, kuczna). Oczekiwać na pomoc.
Wstrząs termiczny
Przyczyna - gwałtowne wejście rozgrzanego ciała do zimnej wody.
Objawy - zatrzymanie krążenia w wyniku nagłego przepływu dużej masy krwi z powierzchniowych naczyń włoskowatych przez żyły do serca. Unikać wskakiwania do wody, gdy ciało jest rozgrzane (opalanie się, po wysiłku fizycznym, po spożyciu obfitego posił-ku, alkoholu, w czasie gorączki, itp.).
Pomocą może być jedynie błyskawiczna akcja resuscytacyjna.
Zachłyśnięcie się wodą
Przyczyna - woda w górnych drogach oddechowych.
Objawy - krztuszenie się, ka-szel. Przy pierwszym kaszlu utrzymać twarz nad powierzchnią wody, ciało pochylone w przód. Po opanowaniu odruchowego kaszlu, dalsze usuwanie wody z dróg oddechowych wykonywać poprzez kaszel pod wodą (połączony z wydechem). Skorzystać z przyborów pływackich lub innych osób.
Wyczerpanie sił pływaka
Przyczyna - zbyt długie pły-wanie, przeliczenie się z możliwościami kondycyjnymi.
Objawy - ogólne osłabienie, zmęczenie mięśni, brak sił aby kontynuować pływanie. Położyć się na wodzie na plecach i odpoczywać.
Zachować spokój i skorzystać z pomocy innych osób.